5 důvodů, proč dámské letní šaty nikdy nevyjdou z módy

Nabízí se hned několik důvodů, proč se dámské letní šaty stále nosí a těší se ohromné popularitě napříč několika generacemi. Pokud máte pochybnosti a raději je necháváte viset ve skříni, pak je tento článek určen právě pro vás.

Za dlouhou historii módy jsme byli svědky nejrůznějších trendů. Od zelených nebo modrých očních stínů z osmdesátých let, přes výrazně kulaté afro, plastových bot až po kulaté brýle. Existují ale určité módní kousky, které se na scéně v určitých obměnách objevují již desítky let, dokonce bezmála jedno celé století.

1. Dámské letní šaty aneb první povzdech emancipace žen

Ještě do poměrně nedávné doby byla sukně odhalující kotníky (nebo nedej bože kolena) v Americe i v Evropě téměř nemyslitelnou záležitostí. První kratší sukně u šatů se objevili až na začátku minulého století, a i tehdy se něco takového považovalo za skandální. Především pak ve městech. Ženy se do té doby musely mořit v těžkých dlouhých látkách, které i ve velkých vedrech halily jejich těla. První odhalování přišlo koncem první a s příchodem druhé feministické vlny. Jeden z prostředků, jak dát najevo nesouhlas s nátlakem mužů, byli právě krátké sukně. Takový krok by se mohl zdát nesmyslný, skutečně šlo spíše o symboliku toho, že se ženy odmítaly řídit pravidly omezujícími jejich svobodu.

Dodnes není na škodu si osvobození připomínat, byť ve formě letních šatů, i když se třetí vlna feminismu ubírá poněkud jiným směrem.

2. Komfort

Pohodlí letních šatů má dva aspekty. Za prvé je velmi snadné je nosit, neboť jsou lehké, zpravidla mají jednoduchý střih a snadno se kombinují se všemi možnými doplňky a do všech možných stylů. Díky tomu je možné jedny šaty nosit pro více příležitostí (toto bychom ještě rádi rozvinuli v bodu níže). Navíc snad není nic horšího než na sobě mít v horkých letních dnech těsné šaty, které nás škrtí a bojíme se si v nich sednout. Mohou být i v elegantním stylu, takže se hodí i do práce, především pokud neděláte nic fyzického.

Za druhé jsou zpravidla šity z prodyšných komfortních materiálů jako je len, bavlna, bambus nebo konopí, které se v poslední dekádě dostalo do popředí na poli ekologických materiálů. Tyto materiály značně regulují problémy s pocením, které mohou být velkou nepříjemností u syntetických materiálů.

3. Netřeba mít zvlášť jedny pro každou příležitost

Jak již bylo výše zmíněno, šaty se dají skvěle kombinovat s doplňky, což dělá jedny šaty snadno nositelné pro mnoho příležitostí. S šaty nebudete mít problém s kombinací v černé. Přidáte klobouk, pěkný šperk a kozačky a máte vystaráno. Na pracovní schůzku můžete ty samé šaty doplnit o klasický jednobarevný opasek, elegantní boty a kabelku.

4. Něco pro pány

Je známou skutečností, že mužům se šaty prostě líbí. Podtrhují ženské křivky a odhalují na těch správných místech. Faktem je, že ačkoliv zkracování sukní začalo jako odpor proti mužskému nátlaku a ze začátku možná vzbuzovalo mezi muži jistou nelibost, v dnešní moderní společnosti již proti šatům snad žádné námitky nejsou. Pokud tedy máte v plánu na někoho zapůsobit, doporučujeme vyměnit džíny za šaty s nevšedním, elegantním, třeba kostkovaným vzorem. Kostky totiž letos zase letí.

5. Šaty dělají člověka

Ano, je to povrchní, ale je to pravda. Nespočet studií prokázalo, že je naše chování ovlivněno vzezřením druhého člověka. Samozřejmě to není úplně správně a neměli bychom se tímto dojmem nechat strhnou. Na druhou stranu je však velmi dobře možné využít tohoto faktu ve svůj prospěch a do jisté míry tomu přizpůsobit svůj šatník. Pokud je vám jedno, co si ostatní myslí, pak je to v pořádku, ale pokud je součástí vaší práce kontakt s lidmi, s klienty, pak je vhodné se do takového typu práce správně obléct.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *