Vadí vám brýle? Pořiďte si kontaktní čočky!

Trápí vás vada zraku, ale nechcete nosit dioptrické brýle? Ty už sice dávno považujeme za stylový módní doplněk, nicméně připouštíme, že někomu zkrátka „nesedí“. Navíc jsou v mnoha ohledech nepraktické a to především pro aktivní sportovce. Řešení je prosté – vyměňte brýle za kontaktní čočky, ale ještě předtím si o nich přečtěte pár zajímavostí.

Kdy byly vyrobeny první moderní kontaktní čočky?

Kontaktní čočky možná nosil i váš prapradědeček. Ty vůbec první (skleněné) vznikly již v roce 1887, ale o měkké čočky z polymeru se postaral až český profesor Oto Wichterle a inženýr Drahoslav Lím. Dnešní kontaktní čočky jsou samozřejmě technologicky propracovanější – jsou odolnější a komfortnější.

Typy kontaktních čoček: kontaktní čočky dělí na dva základní typy a to na měkké a tvrdé.

Tvrdé kontaktní čočky se většinou vyrábí na míru konkrétnímu uživateli, resp. jeho specifickým očním vadám. Nepropouští kyslík a proto nejsou vhodné na celodenní nošení. Doporučí-li vám oční lékař právě tento typ čoček, počítejte s tím, že může trvat, než si na ně zvyknete. Nejsou totiž tak pohodlné jako měkké čočky.

Měkké kontaktní čočky se vyrábí ze silikon-hydrogelu a hydrogelu. Čočky z hydrogelu jsou určeny pouze pro denní nošení, protože nejsou tak propustné jako silikon-hydrogelová varianta. Silikon-hydrogelové čočky propouští dostatečné množství kyslíku a můžete si je nechat i na noc. Nevýhodou měkkých čoček obecně je kratší životnost, protože se na nich tvoří lipové a bílkovinné usazeniny.

Pozor, propustnost čoček je velmi důležitá vlastnost. Dlouhodobé nošení nepropustných čoček vede ke vzniku zánětů a dalších onemocnění očí.

Čočky i pro ty, kteří nemají vadu zraku

Svébytnou kapitolou jsou barevné kontaktní čočky, které se vyrábí jako dioptrické i nedioptrické. Slouží je zvýraznění barvy duhovky nebo její úplné změně. Navíc důmyslně zakryjí jizvy nebo jiné kosmetické nedostatky. Pro milovníky radikálnějších změn jsou určeny crazy kontaktní čočky, které oči změní k nepoznání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *