Ekologická móda a udržitelný styl

Ekologická móda a udržitelný styl jsou dva pojmy, které se stále více prosazují v současném světě. Co znamenají a proč jsou důležité?

Ekologická móda je taková móda, která respektuje životní prostředí a lidská práva. To znamená, že používá materiály, které jsou šetrné k přírodě, recyklovatelné, biologicky odbouratelné nebo znovu použitelné. Také se snaží minimalizovat negativní dopady výroby, distribuce a spotřeby oděvů na ekosystémy a společnosti. Některé příklady ekologických materiálů jsou organická bavlna, bambus, konopí, len, vlna, hedvábí nebo recyklované plasty.

Udržitelný styl je takový styl, který je v souladu s hodnotami a potřebami jednotlivce i společnosti. To znamená, že vybírá oděvy, které jsou kvalitní, trvanlivé, funkční a estetické. Také se snaží snížit množství oděvů, které nakupuje, používá a vyhazuje, a tím šetří zdroje a peníze. Některé způsoby, jak dosáhnout udržitelného stylu, jsou například nakupovat méně, ale lépe, opravovat nebo přepracovávat staré oděvy, půjčovat si nebo sdílet oděvy s ostatními, nakupovat z druhé ruky nebo vintage, nebo podporovat lokální a etické značky.

Ekologická móda a udržitelný styl jsou důležité, protože přispívají k ochraně planety a zlepšení kvality života. Podle Organizace spojených národů je módní průmysl zodpovědný za 10 % celosvětových emisí skleníkových plynů, 20 % odpadních vod a 35 % mikroplastů v oceánech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *