Jak přestat kouřit a nepřibrat?

Pokud patříte do skupiny kuřáků, kteří se svého zlozvyku chtějí zbavit, ale zároveň je děsí obava nabraných kilogramů, musíte si vše nejprve ujasnit sami se sebou. Skálopevné odhodlání je pro začátek velice důležité. Musíte být rozhodnuti na 100 %. Pevná vůle je v tomto případě k nezaplacení.

Nejdříve trochu přiberete

Když sami sebe takto psychologicky zpracujete, mělo by být dalším krokem přijetí skutečnosti, že prostě trochu přiberete. Smiřte se s tím jako s holým faktem. V případě, že budete dopředu počítat s přírůstkem váhy, můžete zavést nějaká preventivní opatření, aby nebyly následky příliš dalekosáhlé.

Metabolismus každého z nás funguje jinak rychle a právě vstřebávání nikotinu ho dokáže urychlit. Pokud tedy budeme předpokládat, že samotným kouřením spálíme denně cca 800 kJ, musíme si najít jiný způsob vydání přebytečné energie. Takže, když přestaneme kouřit, zároveň zařadíme nějaký pohyb navíc. Alespoň svižnější procházky nebo plavání.

Nahraďte zlozvyk pozitivními zvyky

S dalším problémem se budou potýkat naše ústa a ruce. Oboje bude nezaměstnané a prázdné. Musíme s tím tedy počítat a mít v zásobě něco neškodného, čím si vypomůžeme. Místo pojídání různých pochutin či bonbónů je lepší mít připravené žvýkačky, eventuálně ovoce nebo zeleninu. Do ruky si můžeme vzít tužku a něco si psát, případně jen tak ledabyle čmárat.

Přesvědčte sami sebe, že vám bude bez kouření lépe. Místo krabičky cigaret si dopřejte něco zdravého na zub, dodržujte zásady zdravé životosprávy a občas zařaďte nějakou pohybovou aktivitu. Pokud se do odvykání pustíte takto, s rozumem, nemusíte se bát příliš velkého přírůstku hmotnosti. Případně nabytá 3 – 4 kila snadno dáte dolů, až si tělo na nový režim zvykne. Když ovšem přiberete více bude chyba někde jinde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *