Uhaste „burnout“ dříve, než vyhoříte úplně

Kam se poděla ta silná žena, kterou každodenní nástrahy života nerozhodily? Vyrovnaná dáma hýřící optimismem a energií? Pokud se v poslední době cítíte mizerně, možná vás jen dostala deprese nebo únava. Jenomže co když pomalu, ale jistě ztrácíte chuť do života a nemáte žádnou motivaci, která by vás hnala kupředu? Nechceme malovat čerta na zeď, ale možná jste podlehla syndromu vyhoření. Ještě jste o něm neslyšela?

Co je to syndrom vyhoření?

O syndromu vyhoření, známém též jako burnout, se poprvé zmínil H. Fredenberger v roce 1974. Popsal ho jako psychický stav, který je prožitkem vyčerpání. Nejprve se projevuje jako pocit křivdy, kdy vám připadá, že nejste za svou práci a snahu adekvátně ohodnocena. Následně „nestíháte“ (respektive nezvládáte) běžné činnosti, začne vás požírat úzkost a ve finále jste natolik vyčerpaná, že ztratíte chuť a zájem o dění kolem sebe.

Burnout hrozí především lidem, kteří jsou závislí na hodnocení druhých. Mezi nejčastější původce patří chronický stres.

Jak se dostat zpátky do hry?

Syndrom vyhoření je nebezpečný, a proto byste ho měla hasit již při prvotních projevech. Způsobů, jak se ho bezpečně zbavit, je poměrně mnoho, ale vždy platí, abyste dodržovala princip kalokagathia. Pečujte o svou mysl – relaxujte, a zároveň nezanedbávejte ani tělo. Dopřejte si dostatek pohybu, který vás nabije pozitivní energií. Zároveň tělu dopřejte všechny potřebné látky, bez kterých nemůže správně fungovat.

Vyzkoušejte také doplňky stravy

Perfektním pomocníkem proti stresu jsou nejrůznější doplňky stravy. Konkrétně s obsahem extraktů z Reishi (Lesklokorka lesklá) – houby z čeledi chorošotvarých. Má detoxikační a antioxidační účinky, posiluje obranyschopnost organismu, snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, slouží jako prevence proti rakovině či kardiovaskulárním onemocněním. A má i další pozitivní účinky.

Doplňky stravy s obsahem Reishi přitom nejsou drahé. Za zmínku stojí například produkt, který vyrábí česká společnost Naturvita. Doplněk stravy obsahuje nejen lesklokorku, ale také zinek a vitamin C. Tyto složky chrání buňky před oxidativním stresem a spolehlivě zaženou pocit chronického vyčerpání a únavy. Jde o volně dostupný přípravek, který zakoupíte online, v lékárnách a prodejnách se zdravou výživou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *